Racionální postup obrany proti agresi a nepřátelství jen počkej zajíci!

Daniel Kroupa

Co je divného na tom, že se důstojník KGB chová jako důstojník KGB? Už v dobách Sovětského svazu kremlologové všeho druhu rozvíjeli sofistikované teorie o hlubokých důvodech toho či onoho rozhodnutí; ve skutečnosti však jen racionalizovali iracionálno. Kdo trochu střízlivě pozoroval vystupování L. I. Brežněva věděl, že jeho rozhodování určuje živočišný mocenský instinkt a nikoli racionalita. A kupodivu to fungovalo. Alespoň do té doby, dokud Západ postrádal politické vůdce odhodlané postavit se proti sovětské expanzi. Před tím se část politiků snažila úzkostlivě vyhýbat všemu, co by mohlo ruského medvěda popudit a tak nejednala, ale jen reagovala. Druhá, levicová část do Sovětského svazu promítala své ideály a ze všeho, co spáchal obviňovala Západ. Výsledná politika uvolňování napětí byla ve skutečnosti uvolňováním cesty sovětské expanzi, o které platilo, že s jídlem roste chuť.
Ruský vlk nebo medvěd - je to jedno....jen počkej zajíci!
 I dnes jsme svědky racionalizace ruské anexe Krymu. I dnes přihlížíme Západní bezradnosti tváří v tvář nehoráznému chování Ruska. Zpackanou ruskou operaci na východě Ukrajiny se někteří teoretici opět snaží racionalizovat. Mluví se o asymetrické válce jednadvacátého století, čímž se má vzbudit dojem, že se jedná o něco výjimečného, za čím stojí hluboce promyšlená strategie geniálního vůdce. Vše ale nasvědčuje tomu, že se starý pes KGB novým kouskům nenaučil a jenom opakuje osvědčené metody tzv. národně osvobozeneckého boje, tentokrát v blízkém zahraničí.

 I propagandistická a dezinformační kampaň ( ovšem s novým ideologickým pozadím a na nových mediích) je stejná. Z toho plyne i doporučení, jak se vůči ruské agresi chovat: stejně jako tenkrát - postavit se jí čelem. Projevit vůli se bránit. Ekonomickými sankcemi Rusko hospodářsky oslabit, zvýšením vojenských rozpočtů je uzbrojit. Jediné, čím nás totiž Rusko může ještě vydírat jsou fosilní paliva a jaderný potenciál. Rezervní zdroje ropy a plynu lze ale získat během pár roků. A že si lze poradit i tou druhou hrozbou nám právě předvádí izraelský protiraketový systém, který je schopen zachytit i rakety krátkého doletu. Pokud Evropa a Spojené státy takový systém instalují, ztrácí jaderná hrozba na významu. Rusové to ovšem vědí také; možná proto tak vyvádějí.


Oblíbené příspěvky

MENU:

O nejvyšším dobru a zlu Sociální sítě Tenkrát na východě Dies irae Svoboda Ze smetiště internetu Den boje za svobodu a demokracii Vesele do života Příroda Videa Základ poznání czaktualne Kariera Můj pohled na svět Životospráva komentáře úvahy Historie Fotografie Události ve světě Analogie Dobrý vtip Evergreen Internetové smetiště Radujme se Ukrajina Válka Peníze Sametová revoluce internet CZportal Debaty a názory Facebook Google Láska ZIMA Za vaši a naši svobodu Amerika Analýza BonaFides Humor Islám Pověz mi co jíš... Počítače Notebooky Teroristé Trpajzlíci Zdraví a nemoc teen song's Cestování Fejeton Komunitní sítě Nemoci lidské News Novinky Názory Prezident Události na internetu Aktuální info Cicero Etické a humánní principy Horské panorama Hypertense Karel Kryl Osud Politika Psychopatologie Předjaří Příběhy Speed Rock Tenkrát na Západě Věda a svět Člověk a Nemoc Řecko Život na dlani Afrika Anděl Boží Muka Brilianty Cestování. Moře Cicero O stáří Civilizace Diamanty Diktatura Drahé kameny Evropa Evropská unie Hledání Hledání na internetu Izrael Jan Werich Kaddafi Korsika Legendy taneční hudby Les Lyžování Lékař Lékaři a vědci Martinské Holé Moudro Moudrost věků O víře Pitná voda a jiné nápoje Pohádka Pohádky Počasí Rusko a zlo Santorini Selský rozum Seneca Socialismus Srdce ze skla Teen Terra incognita The ultimate western Vitaminy Vánoce Zimní sporty český folklor a tance Škola 1968 ABBA Accordeon Agáta Alphaville Andrej Kiska Anna Kurnikova Anna Netrebko Atavismus Bajka o mravenci a cikádě Basshunter Blondie Bonnie Tyler Brandi Carlile Bubáci Bylinky Básník zpěvák a genius doby Christina Aquilera Diskuze Dobromysl obecná Domov Drozd zpěvný Dvorak From the New World Dvořák Edith Piaf Eric Clapton Exekutor v česku Fauna Forever Young Gigliola Cinquetti Harlej Hlad Homeless Houby Hroznové víno Imunita kojení a spánek Italie Kamenný most Kačaba Kelly Family Killing Me Softly Kobane Koně Krokonoše Kuras Káva La Marseillaise Lékař a bylinky Manipulace Marie Rottrová Markéta Šichtařová Mince Mireille Mtahieu Mobbing Monitorovací přístroje Montgomery Jižní eskadrona Moonlight Shadow Moře Mustafa Kemal Atatürk Máj O Honzovi O dobrodiních Ochratoxiny Ovar Ovoce Petra Procházková Petrova Bouda Pirati.cz Placebo efekt Podnikání Podzim Povodně Prodavač a zákazník Psychózy Ptáci Přednosti stáří Přítel rodiny Rady a tipy Relax Roberta Flack Rostou Rumzeiss Rušičky Sestry Allanovy Smetana Sokrates Spánek Stoicismus Strach Suzi Quatro Swing Symphony no. 9 Tanky a Ukrajina Tenis The Beach Boys Time in The West Tomáš Halík U řeky Urska Zolnir Slovenia Judo Učitel Velký švýcarský salašnický pes Verše Vlasta Burian Volkswagen Václav Havel WCstory When I Fall In Love Wimbledon Zahrady Zelené Zemanta Zlato Zlato a investice internetové úložiště kávovar pirátství Úvod Úzkost Šmejdi Švejk Židovské

Vybraný příspěvek

Ptáci v přírodě. Drozd zpěvný. Příroda, Ptáci, Zahrady

Drozd zpěvný  Svatý Martin na svém koni jede cestou mrazivou. U cesty se stařec choulí: „Obdaruj mě almužnou!“ „Co ti dám, můj br...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...