Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., je český lékař, internista

Lékař kardiolog profesor Widimský
Národní cenu vlády Česká hlava za rok 2011 dostal Petr Widimský, mezinárodně uznávaný kardiolog, který se zasadil o změnu způsobu léčby akutního infarktu myokardu. Díky jeho práci se aplikace koronární angioplastiky stala rutinní záležitostí.

Perkutánní transluminární koronární angioplastika (PTCA) je moderní metoda, která umožňuje při jednom výkonu zobrazení věnčitých tepen srdce a zároveň jejich okamžitou léčbu při jejich zúžení nebo uzavření. K tomu dochází právě při infarktu. Roztažení tepny se provádí balonkovým katetrem, ve většině případů se do postiženého místa umístí kovová výztuž, tzv. koronární stent.

Vlastní zákrok probíhá tak, že do tepny v třísle, nebo na zápěstí zavede lékař jehlu. Tou protáhne pružný kovový vodič a pod rentgenovou kontrolou ho přivede až do místa zúžení. Jehlu z vodiče stáhne a místo ní na vodič navleče plastovou hadičku. Touto cestou naplní cévu látkou, která je viditelná pro rentgenové paprsky a hned vidí, jak závažně je céva zúžená.

Hadičku z vodiče stáhne a nahradí ji jinou, která má na svém konci splasklý podlouhlý balonek. Lékař několikrát balonek naplní pod tlakem tekutinou a tím roztáhne stěnu cévy. Průchodnost je tak obnovená, lékař ji poté ještě zkontroluje vstříknutím kontrastní látky.

-
Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., je český lékař, internista specializující se v oboru kardiologie, od roku 2001 přednosta III. interní–kardiologické kliniky a vedoucí lékař Kardiocentra 3. lékařské fakulty UK a FNKV, v současnosti je proděkanem pro vědu a výzkum 3. LF UK, v období 2000–2003 byl prorektorem Univerzity Karlovy v Praze pro rozvoj.
Ocenění 
2003 – Zlatá pamětní medaile Univerzity Karlovy
2008 – Stříbrná pamětní medailí Evropské kardiologické společnosti

Stal se vítězem soutěže mladých kardiologů států střední a východní Evropy (1984). Patřil mezi první evropské kardiology, kteří obdrželi čestný titul „Founding Fellow of the European Society of Cardiology“ (Founding F.E.S.C.). Je členem redakčních rad několika mezinárodních odborných časopisů (např. European Heart Journal). V období 2006-2008 působil jako viceprezident Evropské kardiologické společnosti.

Oblíbené příspěvky

MENU:

O nejvyšším dobru a zlu Sociální sítě Tenkrát na východě Dies irae Svoboda Ze smetiště internetu Den boje za svobodu a demokracii Vesele do života Příroda Videa Základ poznání czaktualne Kariera Můj pohled na svět Životospráva komentáře úvahy Historie Fotografie Události ve světě Analogie Dobrý vtip Evergreen Internetové smetiště Radujme se Ukrajina Válka Peníze Sametová revoluce internet CZportal Debaty a názory Facebook Google Láska ZIMA Za vaši a naši svobodu Amerika Analýza BonaFides Humor Islám Pověz mi co jíš... Počítače Notebooky Teroristé Trpajzlíci Zdraví a nemoc teen song's Cestování Fejeton Komunitní sítě Nemoci lidské News Novinky Názory Prezident Události na internetu Aktuální info Cicero Etické a humánní principy Horské panorama Hypertense Karel Kryl Osud Politika Psychopatologie Předjaří Příběhy Speed Rock Tenkrát na Západě Věda a svět Člověk a Nemoc Řecko Život na dlani Afrika Anděl Boží Muka Brilianty Cestování. Moře Cicero O stáří Civilizace Diamanty Diktatura Drahé kameny Evropa Evropská unie Hledání Hledání na internetu Izrael Jan Werich Kaddafi Korsika Legendy taneční hudby Les Lyžování Lékař Lékaři a vědci Martinské Holé Moudro Moudrost věků O víře Pitná voda a jiné nápoje Pohádka Pohádky Počasí Rusko a zlo Santorini Selský rozum Seneca Socialismus Srdce ze skla Teen Terra incognita The ultimate western Vitaminy Vánoce Zimní sporty český folklor a tance Škola 1968 ABBA Accordeon Agáta Alphaville Andrej Kiska Anna Kurnikova Anna Netrebko Atavismus Bajka o mravenci a cikádě Basshunter Blondie Bonnie Tyler Brandi Carlile Bubáci Bylinky Básník zpěvák a genius doby Christina Aquilera Diskuze Dobromysl obecná Domov Drozd zpěvný Dvorak From the New World Dvořák Edith Piaf Eric Clapton Exekutor v česku Fauna Forever Young Gigliola Cinquetti Harlej Hlad Homeless Houby Hroznové víno Imunita kojení a spánek Italie Kamenný most Kačaba Kelly Family Killing Me Softly Kobane Koně Krokonoše Kuras Káva La Marseillaise Lékař a bylinky Manipulace Marie Rottrová Markéta Šichtařová Mince Mireille Mtahieu Mobbing Monitorovací přístroje Montgomery Jižní eskadrona Moonlight Shadow Moře Mustafa Kemal Atatürk Máj O Honzovi O dobrodiních Ochratoxiny Ovar Ovoce Petra Procházková Petrova Bouda Pirati.cz Placebo efekt Podnikání Podzim Povodně Prodavač a zákazník Psychózy Ptáci Přednosti stáří Přítel rodiny Rady a tipy Relax Roberta Flack Rostou Rumzeiss Rušičky Sestry Allanovy Smetana Sokrates Spánek Stoicismus Strach Suzi Quatro Swing Symphony no. 9 Tanky a Ukrajina Tenis The Beach Boys Time in The West Tomáš Halík U řeky Urska Zolnir Slovenia Judo Učitel Velký švýcarský salašnický pes Verše Vlasta Burian Volkswagen Václav Havel WCstory When I Fall In Love Wimbledon Zahrady Zelené Zemanta Zlato Zlato a investice internetové úložiště kávovar pirátství Úvod Úzkost Šmejdi Švejk Židovské

Vybraný příspěvek

Ptáci v přírodě. Drozd zpěvný. Příroda, Ptáci, Zahrady

Drozd zpěvný  Svatý Martin na svém koni jede cestou mrazivou. U cesty se stařec choulí: „Obdaruj mě almužnou!“ „Co ti dám, můj br...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...