Lékař kardiolog profesor Widimský |
Perkutánní transluminární koronární angioplastika (PTCA) je moderní metoda, která umožňuje při jednom výkonu zobrazení věnčitých tepen srdce a zároveň jejich okamžitou léčbu při jejich zúžení nebo uzavření. K tomu dochází právě při infarktu. Roztažení tepny se provádí balonkovým katetrem, ve většině případů se do postiženého místa umístí kovová výztuž, tzv. koronární stent.
Vlastní zákrok probíhá tak, že do tepny v třísle, nebo na zápěstí zavede lékař jehlu. Tou protáhne pružný kovový vodič a pod rentgenovou kontrolou ho přivede až do místa zúžení. Jehlu z vodiče stáhne a místo ní na vodič navleče plastovou hadičku. Touto cestou naplní cévu látkou, která je viditelná pro rentgenové paprsky a hned vidí, jak závažně je céva zúžená.
Hadičku z vodiče stáhne a nahradí ji jinou, která má na svém konci splasklý podlouhlý balonek. Lékař několikrát balonek naplní pod tlakem tekutinou a tím roztáhne stěnu cévy. Průchodnost je tak obnovená, lékař ji poté ještě zkontroluje vstříknutím kontrastní látky.
-
Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., je český lékař, internista specializující se v oboru kardiologie, od roku 2001 přednosta III. interní–kardiologické kliniky a vedoucí lékař Kardiocentra 3. lékařské fakulty UK a FNKV, v současnosti je proděkanem pro vědu a výzkum 3. LF UK, v období 2000–2003 byl prorektorem Univerzity Karlovy v Praze pro rozvoj.
Ocenění
2003 – Zlatá pamětní medaile Univerzity Karlovy
2008 – Stříbrná pamětní medailí Evropské kardiologické společnosti
Stal se vítězem soutěže mladých kardiologů států střední a východní Evropy (1984). Patřil mezi první evropské kardiology, kteří obdrželi čestný titul „Founding Fellow of the European Society of Cardiology“ (Founding F.E.S.C.). Je členem redakčních rad několika mezinárodních odborných časopisů (např. European Heart Journal). V období 2006-2008 působil jako viceprezident Evropské kardiologické společnosti.