Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., je český lékař, internista

Lékař kardiolog profesor Widimský
Národní cenu vlády Česká hlava za rok 2011 dostal Petr Widimský, mezinárodně uznávaný kardiolog, který se zasadil o změnu způsobu léčby akutního infarktu myokardu. Díky jeho práci se aplikace koronární angioplastiky stala rutinní záležitostí.

Perkutánní transluminární koronární angioplastika (PTCA) je moderní metoda, která umožňuje při jednom výkonu zobrazení věnčitých tepen srdce a zároveň jejich okamžitou léčbu při jejich zúžení nebo uzavření. K tomu dochází právě při infarktu. Roztažení tepny se provádí balonkovým katetrem, ve většině případů se do postiženého místa umístí kovová výztuž, tzv. koronární stent.

Vlastní zákrok probíhá tak, že do tepny v třísle, nebo na zápěstí zavede lékař jehlu. Tou protáhne pružný kovový vodič a pod rentgenovou kontrolou ho přivede až do místa zúžení. Jehlu z vodiče stáhne a místo ní na vodič navleče plastovou hadičku. Touto cestou naplní cévu látkou, která je viditelná pro rentgenové paprsky a hned vidí, jak závažně je céva zúžená.

Hadičku z vodiče stáhne a nahradí ji jinou, která má na svém konci splasklý podlouhlý balonek. Lékař několikrát balonek naplní pod tlakem tekutinou a tím roztáhne stěnu cévy. Průchodnost je tak obnovená, lékař ji poté ještě zkontroluje vstříknutím kontrastní látky.

-
Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., je český lékař, internista specializující se v oboru kardiologie, od roku 2001 přednosta III. interní–kardiologické kliniky a vedoucí lékař Kardiocentra 3. lékařské fakulty UK a FNKV, v současnosti je proděkanem pro vědu a výzkum 3. LF UK, v období 2000–2003 byl prorektorem Univerzity Karlovy v Praze pro rozvoj.
Ocenění 
2003 – Zlatá pamětní medaile Univerzity Karlovy
2008 – Stříbrná pamětní medailí Evropské kardiologické společnosti

Stal se vítězem soutěže mladých kardiologů států střední a východní Evropy (1984). Patřil mezi první evropské kardiology, kteří obdrželi čestný titul „Founding Fellow of the European Society of Cardiology“ (Founding F.E.S.C.). Je členem redakčních rad několika mezinárodních odborných časopisů (např. European Heart Journal). V období 2006-2008 působil jako viceprezident Evropské kardiologické společnosti.

MENU:

1968 ABBA Accordeon Afrika Agáta Aktuální info Alphaville Amerika Analogie Analýza Anděl Andrej Kiska Anna Kurnikova Anna Netrebko Atavismus Bajka o mravenci a cikádě Básník zpěvák a genius doby Basshunter Blondie BonaFides Bonnie Tyler Boží Muka Brandi Carlile Brilianty Bubáci Bylinky Cestování Cestování. Moře Cicero Cicero O stáří Civilizace czaktualne CZportal český folklor a tance Člověk a Nemoc Debaty a názory Den boje za svobodu a demokracii Diamanty Dies irae Diktatura Diskuze Dobromysl obecná Dobrý vtip Domov Drahé kameny Drozd zpěvný Dvorak From the New World Dvořák Edith Piaf Eric Clapton Etické a humánní principy Evergreen Evropa Evropská unie Exekutor v česku Facebook Fauna Fejeton Forever Young Fotografie Gigliola Cinquetti Google Harlej Historie Hlad Hledání Hledání na internetu Homeless Horské panorama Houby Hroznové víno Humor Hypertense Christina Aquilera Imunita kojení a spánek internet Internetové smetiště internetové úložiště Islám Italie Izrael Jan Werich Kačaba Kaddafi Kamenný most Karel Kryl Kariera Káva kávovar Kelly Family Killing Me Softly Kobane komentáře úvahy Komunitní sítě Koně Korsika Krakonoš Krokonoše Kuras La Marseillaise Láska Legendy taneční hudby Lékař Lékař a bylinky Lékaři a vědci Les Léto Lyžování Máj Manipulace Marie Rottrová Markéta Šichtařová Martinské Holé Mince Mireille Mtahieu Mobbing Monitorovací přístroje Montgomery Jižní eskadrona Moonlight Shadow Moře Moudro Moudrost věků Můj pohled na svět Mustafa Kemal Atatürk Názory Nemoci lidské News Novinky O dobrodiních O Honzovi O nejvyšším dobru a zlu O víře Ochratoxiny Osud Ovar Ovoce Peníze Petra Procházková Petrova Bouda Pirati.cz pirátství Pitná voda a jiné nápoje Placebo efekt Počasí Počítače Notebooky Podnikání Podzim Pohádka Pohádky Politika Pověz mi co jíš... Povodně Prezident Prodavač a zákazník Předjaří Přednosti stáří Příběhy Příroda Přítel rodiny Psychopatologie Psychózy Ptáci Radujme se Rady a tipy Relax Roberta Flack Rostou Rumzeiss Rusko a zlo Rušičky Řecko Sametová revoluce Santorini Selský rozum Seneca Sestry Allanovy Smetana Socialismus Sociální sítě Sokrates Sonata Arctica Spánek Speed Rock Srdce ze skla Stoicismus Strach Suzi Quatro Svoboda Swing Symphony no. 9 Škola Šmejdi Švejk Tanky a Ukrajina Teen teen song's Tenis Tenkrát na východě Tenkrát na Západě Teroristé Terra incognita The Beach Boys The ultimate western Time in The West Tomáš Halík Trpajzlíci U řeky Učitel Události na internetu Události ve světě Ukrajina Urska Zolnir Slovenia Judo Úvod Úzkost Václav Havel Válka Vánoce Věda a svět Velký švýcarský salašnický pes Verše Vesele do života Videa Vitaminy Vlasta Burian Volkswagen WCstory When I Fall In Love Wimbledon Za vaši a naši svobodu Zahrady Základ poznání Zdraví a nemoc Ze smetiště internetu Zelené Zemanta ZIMA Zimní sporty Zlato Zlato a investice Židovské Život na dlani Životospráva

Oblíbené příspěvky

Vybraný příspěvek

Ptáci v přírodě. Drozd zpěvný. Příroda, Ptáci, Zahrady

Drozd zpěvný  Svatý Martin na svém koni jede cestou mrazivou. U cesty se stařec choulí: „Obdaruj mě almužnou!“ „Co ti dám, můj br...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...