Napadení novinářky |
noc z 30. listopadu na 1. prosince – prezident Janukovič prolil krev mírně protestujících studentů. Hodně zraněných civilistů, okolo 40 zraněných novinářů. Ukrajina se probudila v Bělorusku.
1. prosince – krvavý střet demonstrujících občanů se speciálními jednotkami Berkut v Bankové ulici.
1. prosince – občané obsadili Kyjevskou radnici, Dům odborů a Dům svobody.
9. prosince – stržení sochy Lenina v centru Kyjeva
11. prosince – speciální jednotky Berkut se snažily rozehnat demonstraci na náměstí, hodně zraněných, mezi nimi i národní opoziční poslanci.
12. prosince – posílení občanských barikád
17. prosince – poslanci města Moskvy přišli s návrhem, aby se jedna z moskevských ulic jmenovala podle speciálních jednotek Berkut
17. prosince – Janukovič podepsal s Ruskem dohodu o uzavření euroasijské smlouvy. Podmínky smlouvy nejsou dodnes plně sděleny veřejnosti.
25. prosince – brutální napadení ukrajinské novinářky Taťány Čornovil
1. ledna 2014 – demonstrující občané v poklidu oslavili příchod nového roku na Majdanu
3. ledna – napadení opozičního poslance Andreje Illyenka a advokáta Kyzina
6. – 7. ledna – demonstrující občané oslavili pravoslavné Vánoce na Majdanu
10. ledna – tři občanští aktivisté z Vasilkova byli odsouzeni za podezření o pokus o svržení sochy Lenina – každý z nich odsouzen na 6 let vězení
10. ledna – protesty proti rozsudku – střet se speciálními jednotkami – hodně zraněných (vč. bývalého ministra vnitra Lucenka)
16. ledna – ukrajinský parlament nelegitimním hlasováním odsouhlasil rozpočet na rok 2014 a přijal „pendrekové zákony“
20. ledna – střet v ulici Hruševského – ze strany speciálních jednotek se používají granáty, vodní děla (i když je venku -10stupňů), Molotov koktejly, střílí se slepými náboji. Boje přetrvávají dodnes.
20. ledna – prezident Janukovič povolil speciálním jednotkám použití ostrých nábojů ve střetech s demonstranty
Stovky tisíc lidí ve dne i v noci již dva měsíce protestují na hlavním náměstí Kyjeva a po celé Ukrajině proti režimu prezidenta Janukoviče. Naše revoluce má jméno – Revoluce cti. Ukrajinský lid touží po demokracii, protože dnes v 21. století v našem civilizovaném a medializovaném světě v Ukrajině stále vládnou: represe (vč. „odstranění“ nepohodlných lidí), uvěznění, zkorumpovanost soudů, mafiánské praktiky klanu prezidenta Janukoviče, vládní provokace neznají meze, krvavý hon na občanské aktivisty, opoziční poslance, občany nesouhlasící s režimem. Svoboda slova je ve vážném ohrožení, novináři jsou sledováni a brutálně napadáni. Občané jsou také napadáni, zastrašováni a je jim vyhrožováno. Slíbené maratorium na nepoužití síly od prezidenta Janukoviče nikdy nevstoupilo v platnost.
Občané Ukrajiny se obracejí na zástupce evropských států a Ameriky s prosbou o zavedení sankcí proti prezidentovi Janukovičovi a jeho vládě.
Ivanka Illyenko