Racionální postup obrany proti agresi a nepřátelství jen počkej zajíci!

Daniel Kroupa

Co je divného na tom, že se důstojník KGB chová jako důstojník KGB? Už v dobách Sovětského svazu kremlologové všeho druhu rozvíjeli sofistikované teorie o hlubokých důvodech toho či onoho rozhodnutí; ve skutečnosti však jen racionalizovali iracionálno. Kdo trochu střízlivě pozoroval vystupování L. I. Brežněva věděl, že jeho rozhodování určuje živočišný mocenský instinkt a nikoli racionalita. A kupodivu to fungovalo. Alespoň do té doby, dokud Západ postrádal politické vůdce odhodlané postavit se proti sovětské expanzi. Před tím se část politiků snažila úzkostlivě vyhýbat všemu, co by mohlo ruského medvěda popudit a tak nejednala, ale jen reagovala. Druhá, levicová část do Sovětského svazu promítala své ideály a ze všeho, co spáchal obviňovala Západ. Výsledná politika uvolňování napětí byla ve skutečnosti uvolňováním cesty sovětské expanzi, o které platilo, že s jídlem roste chuť.
Ruský vlk nebo medvěd - je to jedno....jen počkej zajíci!
 I dnes jsme svědky racionalizace ruské anexe Krymu. I dnes přihlížíme Západní bezradnosti tváří v tvář nehoráznému chování Ruska. Zpackanou ruskou operaci na východě Ukrajiny se někteří teoretici opět snaží racionalizovat. Mluví se o asymetrické válce jednadvacátého století, čímž se má vzbudit dojem, že se jedná o něco výjimečného, za čím stojí hluboce promyšlená strategie geniálního vůdce. Vše ale nasvědčuje tomu, že se starý pes KGB novým kouskům nenaučil a jenom opakuje osvědčené metody tzv. národně osvobozeneckého boje, tentokrát v blízkém zahraničí.

 I propagandistická a dezinformační kampaň ( ovšem s novým ideologickým pozadím a na nových mediích) je stejná. Z toho plyne i doporučení, jak se vůči ruské agresi chovat: stejně jako tenkrát - postavit se jí čelem. Projevit vůli se bránit. Ekonomickými sankcemi Rusko hospodářsky oslabit, zvýšením vojenských rozpočtů je uzbrojit. Jediné, čím nás totiž Rusko může ještě vydírat jsou fosilní paliva a jaderný potenciál. Rezervní zdroje ropy a plynu lze ale získat během pár roků. A že si lze poradit i tou druhou hrozbou nám právě předvádí izraelský protiraketový systém, který je schopen zachytit i rakety krátkého doletu. Pokud Evropa a Spojené státy takový systém instalují, ztrácí jaderná hrozba na významu. Rusové to ovšem vědí také; možná proto tak vyvádějí.


MENU:

1968 ABBA Accordeon Afrika Agáta Aktuální info Alphaville Amerika Analogie Analýza Anděl Andrej Kiska Anna Kurnikova Anna Netrebko Atavismus Bajka o mravenci a cikádě Básník zpěvák a genius doby Basshunter Blondie BonaFides Bonnie Tyler Boží Muka Brandi Carlile Brilianty Bubáci Bylinky Cestování Cestování. Moře Cicero Cicero O stáří Civilizace czaktualne CZportal český folklor a tance Člověk a Nemoc Debaty a názory Den boje za svobodu a demokracii Diamanty Dies irae Diktatura Diskuze Dobromysl obecná Dobrý vtip Domov Drahé kameny Drozd zpěvný Dvorak From the New World Dvořák Edith Piaf Eric Clapton Etické a humánní principy Evergreen Evropa Evropská unie Exekutor v česku Facebook Fauna Fejeton Forever Young Fotografie Gigliola Cinquetti Google Harlej Historie Hlad Hledání Hledání na internetu Homeless Horské panorama Houby Hroznové víno Humor Hypertense Christina Aquilera Imunita kojení a spánek internet Internetové smetiště internetové úložiště Islám Italie Izrael Jan Werich Kačaba Kaddafi Kamenný most Karel Kryl Kariera Káva kávovar Kelly Family Killing Me Softly Kobane komentáře úvahy Komunitní sítě Koně Korsika Krakonoš Krokonoše Kuras La Marseillaise Láska Legendy taneční hudby Lékař Lékař a bylinky Lékaři a vědci Les Léto Lyžování Máj Manipulace Marie Rottrová Markéta Šichtařová Martinské Holé Mince Mireille Mtahieu Mobbing Monitorovací přístroje Montgomery Jižní eskadrona Moonlight Shadow Moře Moudro Moudrost věků Můj pohled na svět Mustafa Kemal Atatürk Názory Nemoci lidské News Novinky O dobrodiních O Honzovi O nejvyšším dobru a zlu O víře Ochratoxiny Osud Ovar Ovoce Peníze Petra Procházková Petrova Bouda Pirati.cz pirátství Pitná voda a jiné nápoje Placebo efekt Počasí Počítače Notebooky Podnikání Podzim Pohádka Pohádky Politika Pověz mi co jíš... Povodně Prezident Prodavač a zákazník Předjaří Přednosti stáří Příběhy Příroda Přítel rodiny Psychopatologie Psychózy Ptáci Radujme se Rady a tipy Relax Roberta Flack Rostou Rumzeiss Rusko a zlo Rušičky Řecko Sametová revoluce Santorini Selský rozum Seneca Sestry Allanovy Smetana Socialismus Sociální sítě Sokrates Sonata Arctica Spánek Speed Rock Srdce ze skla Stoicismus Strach Suzi Quatro Svoboda Swing Symphony no. 9 Škola Šmejdi Švejk Tanky a Ukrajina Teen teen song's Tenis Tenkrát na východě Tenkrát na Západě Teroristé Terra incognita The Beach Boys The ultimate western Time in The West Tomáš Halík Trpajzlíci U řeky Učitel Události na internetu Události ve světě Ukrajina Urska Zolnir Slovenia Judo Úvod Úzkost Václav Havel Válka Vánoce Věda a svět Velký švýcarský salašnický pes Verše Vesele do života Videa Vitaminy Vlasta Burian Volkswagen WCstory When I Fall In Love Wimbledon Za vaši a naši svobodu Zahrady Základ poznání Zdraví a nemoc Ze smetiště internetu Zelené Zemanta ZIMA Zimní sporty Zlato Zlato a investice Židovské Život na dlani Životospráva

Oblíbené příspěvky

Vybraný příspěvek

Ptáci v přírodě. Drozd zpěvný. Příroda, Ptáci, Zahrady

Drozd zpěvný  Svatý Martin na svém koni jede cestou mrazivou. U cesty se stařec choulí: „Obdaruj mě almužnou!“ „Co ti dám, můj br...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...