Pohádky jako manipulace dětského světa |
Karel Kryl bard svobody české |
LEX TALIONIS
Tento pojem je složen ze dvou slov:
Lex (lat. - "zákon") a Talion (lat. „talio“ - odplata)
Znamená to odplácet stejné stejným – jedna ze zásad starověkého trestního práva (ius talionis), vycházející z tehdejšího vnímání práva.
Jeho původ je prehistorický, první písemné zmínky o něm pocházejí ze staré Mezopotámie....
Co ale v Česku?
Na změny už je dlouho pozdě...ono stačilo se v roce 1989 se členy KSČ nepárat a nespolčovat - prostě jim jen zákonem sebrat na dvacet let právo volit a být volen, dát jim zákaz soukromého podnikání (proti kterému tak krvavě bojovali) a současně na doživotí zákaz výkonu funkcí ve státní správě.
Od okresních tajemníků KSČ výše - nepodmíněné tresty za aktivní službu ve zločinecké organizaci v rozmezí 10 let až doživotí (podle "zásluh").
Estébáky jako vykonavatele represí potrestat obdobně, navíc na doživotí zbavit občanských práv. Totéž u prokazatelných agentů a udavačů.
1 400 000 tehdejších členů a kandidátů KSČ - řadových i "věrchušek" - by se tak dostalo "mimo hru" - a dnes by nebyli ani "kmotři", ani klausové, paroubkové, zemanové, kalouskové, rusnokové, babišové a nečasové...
Jen pitomec se ještě dnes může domnívat, že se tehdejší „soudruzi“ zalekli velice hlomozivého cinkotu klíčků a tiše se vytratili do kanálů zapomnění.
Ti schopnější totiž již seděli na kufrech s penězi a vyčkávali, až se stanou „kapitány průmyslu“ či zasednou za tučné bakšiše ve státních úřadech, v parlamentu nebo dozorčích radách erárem ovládaných podniků.
Prostě to chtělo tenkrát „vyčistit chlív“.
Karel Kryl to říkal dobře: …“při revoluci cinkají hilzny, ne klíče!“…. Ale na to Češi ani tehdy „nedorostli“ a nejsou toho schopni ani dnes. A tak si vlastně nemají proč stěžovat – mají přesně to, co chtěli a co „potvrzují“ při každých volbách.
Jistý Adolf už dávno řekl, že dav je jen manipulovatelné stádo ovcí.
A Sokrates už dlouho před naším letopočtem prohlásil, že demokracie je vláda lůzy – a to zdaleka nemohl nic vědět o českém národu Švejků a „vepřo zelo knedlíků“ - to by možná použil ještě ostřejší výrazy...
Co byste „novými“ volbami chtěli dosáhnout?
V té formě, v jaké dnešní „demokratické“ volby v Česku jsou, dopadnou vždy jen tak, jak se očekává.
Není třeba „měnit politiky“ – bylo by třeba „vyměnit voli(y)če“.
Ale kde vzít nové a nekrást? Lubomír Pořízka