Těžké roky české čeká nás osm až dvanáct těžkých let

Čeká nás osm až dvanáct těžkých let jsme sráči...homo sapiens bohemicus

Ačkoli se při volbě prezidenta často mluvilo o vzestupu "facebookové" generace, fakta mluví o pravém opaku: voličská skupina 18-29 se volby prezidenta účastnila nejméně. 58 procent mladých tuto volbu ignorovalo. A naopak: nejsilněji zastoupenou skupinou byli voliči nad 60 let: 63 ze sta seniorů volilo, a dva ze tří volili Miloše Zemana.

Nad koncem liberálních a středopravých poměrů není třeba lkát. Naopak - je vlastně s podivem, že silná, autoritativní levice, které je blízký populismus, přichází až čtvrt století po převratu. Čeká nás osm až dvanáct těžkých let, a to i kdyby se pan prezident dříve upil k smrti. Ne, nepropadl jsem aktuálním chmurám. Ani náhodou. Dramatické, svérázné a svým způsobem překvapivé zjevení Miloše Zemana na hradě českých králů je vlastně jen emanací mnohem hlubších silokřivek ve společnosti. Zemanova osoba jim dala tvar a krize kabinetu Petra Nečase ukázala příležitost.

Své tvrzení opírám o tři zásadní argumenty, dva jsou evidentní, třetí těžko uchopitelný, leč pravdivý: hodnoty, generační obměnu a "historickou spravedlnost".
Pamatujete KSČ?
Na pivu s Karlem - nostalgie těžké doby

Karlova svoboda není pro homo bohemicus stupidus

Argument první - hodnoty. Zdejší společnost je extrémně levicová a rovnostářská. V ŽÁDNÉ zemi na světě nezískali komunisté v jakž takž demokratických volbách přes 43 procent hlasů jako v českých zemích v roce 1946. Vezmeme-li v úvahu, že roky 1948 a nakonec i 1968 vedly k dalšímu odchodu majetkové a intelektuální elity, máme před sebou obraz Česka jako extrémně levicové a rovnostářské země. Okolní státy, které padly do bolševického područí (Polsko, Slovensko, Maďarsko), jednak neměly tak silnou komunistickou stranu, jednak v nich i za totality existovaly ostrůvky komunismem nezasažené (živnostníci a malí farmáři v Polsku a Maďarsku; církev a její spolky v Polsku a na Slovensku). Sledujeme-li výzkumy hodnot na našem území, pak vidíme, že ačkoli se od devadesátých let většina společnosti definuje jako liberální "pravý střed", v konkrétních otázkách naopak zastává názory velmi levicové. Té levice, která požaduje silný vliv státu takřka všude.

Žijeme tak v zemi - vzhledem k naší geografické i civilizační poloze - s kromobyčejným sklonem k etatismu a egalitarismu. Je proto s podivem, že tu za pětadvacet let žádná opravdu rovnostářská a autoritativní síla nevládla.
Pamatujete TGM?Argument druhý se opírá o generační proměnu. V prvních porevolučních letech patřili senioři k hybným silám transformace. Chodili důsledně k volbám, vzpomínali na první ("Masarykovu") republiku a volili transformační strany. Jejich étos znovuvybudování Československé republiky spolu s revolučním patosem pomáhal vybudovat nový, kapitalistický řád. A bez ohledu na veliká zklamání z nové republiky byli tito pamětníci jednou z hnacích sil transformace. To všechno je dnes passé.

Lidí, kteří skutečně pamatují první republiku, je dnes pouhá osmina milionu a zhusta se voleb již neúčastní. Stejně tak opadlo nadšení mladé, "studentské" generace. Ačkoli se při volbě prezidenta často mluvilo o vzestupu "facebookové" generace, fakta mluví o pravém opaku: voličská skupina 18-29 se volby prezidenta účastnila nejméně. 58 procent mladých tuto volbu ignorovalo. A naopak: nejsilněji zastoupenou skupinou byli voliči nad 60 let: 63 ze sta seniorů volilo, a dva ze tří volili Miloše Zemana.

Není se příliš co divit: mladí, nezadaní a bez závazků na politiku kašlou tak jako jejich vrstevníci na Západě. A naprostá většina "starých" voličů (narozeni 1953 a později) prožila v bolševickém systému celý svůj tvůrčí život a nechce a nemůže jej označit za omyl či "život ve lži".
Pamatujete Havla?Třetí argument je obtížně uchopitelný, ale podle mě stejně silný: 24 let tady svým způsobem vládly "transformační" síly, ať už ztělesněné disidentským idealismem Václava Havla, či kapitalistickým redukcionismem Václava Klause. Teď nutně přicházejí ke slovu hlasy "toho druhého Česka" a jen podle délky jejich vlády se ukáže, jak na tom tato země vlastně je.

God Save the Queen.

Zdroj: Petr Kamberský

RUBRIKY a MENU:

1968 ABBA Accordeon Afrika Agáta Aktuální info Alphaville Amerika Analogie Analýza Anděl Andrej Kiska Anna Kurnikova Anna Netrebko Atavismus b Bajka o mravenci a cikádě Básník zpěvák a genius doby Basshunter Blondie BonaFides Bonnie Tyler Boží Muka Brandi Carlile Brilianty Bylinky Cestování Cestování. Moře Cicero Cicero O stáří Civilizace czaktualne CZportal český folklor a tance Český rozhlas Člověk a Nemoc Debaty a názory Den boje za svobodu a demokracii Diamanty Dies irae Diktatura Diskuze Dobromysl obecná Dobrý vtip Domov Drahé kameny Drozd zpěvný Dvorak From the New World Dvořák Edith Piaf Eric Clapton Etické a humánní principy Evergreen Evropa Evropská unie Exekutor v česku Facebook Fauna Fejeton Forever Young Fotografie Gigliola Cinquetti Google Harlej Historie Hlad Hledání Hledání na internetu Homeless Horské panorama Houby Hroznové víno Humor Hypertense Christina Aquilera Imunita kojení a spánek internet Internetové smetiště internetové úložiště iROZHLAS.cz Islám Islámský stát Italie Izrael Jan Werich Jaro Kačaba Kaddafi Kamenný most Karel Kryl Kariera Káva kávovar Kelly Family KGB Killing Me Softly Klíště Kobane komentáře úvahy Komunitní sítě Koně Korsika Krakonoš Krokonoše Kuras La Marseillaise Láska Legendy taneční hudby Lékař Lékař a bylinky Lékaři a vědci Les Léto Lyžování Máj Manipulace Marie Rottrová Markéta Šichtařová Martinské Holé Megan Fox Mince Mireille Mtahieu Mobbing Monitorovací přístroje Montgomery Jižní eskadrona Moonlight Shadow Moře Moudro Moudrost věků Můj pohled na svět Mustafa Kemal Atatürk Názory Nemoci lidské News Novinky O dobrodiních O Honzovi O nejvyšším dobru a zlu O víře Ochratoxiny Osud Ovar Ovoce Peníze Petra Procházková Petrova Bouda Pirati.cz pirátství Pitná voda a jiné nápoje Placebo efekt Počasí Počítače Notebooky Podnikání Podzim Pohádka Pohádky Politika Pověz mi co jíš... Povodně Prezident Prodavač a zákazník Předjaří Přednosti stáří Příběhy Příroda Přítel rodiny Psychopatologie Psychózy Ptáci Radujme se Rady a tipy Relax Roberta Flack Rostou Rozmarýn Rumzeiss Rusko a zlo Rušičky Řecko Sametová revoluce Santorini Selský rozum Seneca Sestry Allanovy Smetana Socialismus Sociální sítě Sokrates Sonata Arctica Spánek Speed Rock Srdce ze skla Stoicismus Strach Suzi Quatro Svoboda Swing Symphony no. 9 Škola Šmejdi Švejk Tanky a Ukrajina Teen teen song's Tenis Tenkrát na východě Tenkrát na Západě Teroristé Terra incognita The Beach Boys The ultimate western Time in The West Tomáš Halík Trpajzlíci U řeky Učitel Události na internetu Události ve světě Ukrajina Urska Zolnir Slovenia Judo Úvod Úzkost Václav Havel Válka Vánoce Věda a svět Velký švýcarský salašnický pes Verše Vesele do života Videa Vitaminy Vlasta Burian Volkswagen WCstory When I Fall In Love Wimbledon Za vaši a naši svobodu Zahrady Základ poznání Základy retrosocializmu Zdraví a nemoc Ze smetiště internetu Zelené ZIMA Zimní sporty Zlato Zlato a investice Žáby Židovské Život na dlani Životospráva

Oblíbené příspěvky